Počujeme to neustále, že veľa žien trápia práve spomínané odchlipy. Určite ste sa s nimi každá stretla, ak ešte nie, tak sa iste stretnete. Ak začínate, ak ste ešte nepočuli čo to odchlip je, vysvetlím.
Ide vlastne od odlúčenie časti gélu od prírodného nechtu, väčšinou sa ženám zachytávajú vlasy pri umývaní, potom si do toho začnú šprtať, vylamovať po kúskoch gél a po 3 týždňoch príde a povie Vám, že necht spadol…
Ak Vám príde zákazníčka od inej nechtárky, a pri brúsení zistíte, že sa Vám nedá prebrúsiť prechod gélového nechtu do stratena, a Vy sa nedostanete k pevnej, neodlúčenej časti gélu – vtedy je najlepším riešením dať dole celý necht, pretože nový na tom starom géli držať iste nebude a môže sa stať, že ostane nejaká čo i len malá štrbinka a môže sa tam dostať tekutina, ak sa nedostatočne namodeluje necht.
Prečo sa to deje?
Je to niečo podobné, ako som písala v predchádzajúcom článku o oddeľovaní gél laku. V podstate ide o to isté. Tie dôvody sú si veľmi podobné, ak nie rovnaké – jediným takým výrazným rozdielom by som povedala, že pri oddelení gél laku sa väčšinou oddelí gél lak na špičke, na voľnom okraji – a odchlip sa začína robiť od kutikuly, kožičky a postupuje k voľnému okraju, po bokoch.
Tak si to zhrnieme, čo môžu, resp. sú hlavné dôvody na tvorbu odchlipov:
- nesprávna a nedostatočná manikúra
- slabá úprava kutikuly, nebola dostatočne očistená od nechtovej platničky
- nedostatočne odmastený necht, ostal prach
- zákazníčka si počas celého sedenia prehrabuje vlasy, opiera si ruky o tvár, manipuluje s telefónom…
- niektoré s ešte chytajú hrany nechtov, behajú si prstami po platničke…
- nechtovú platničku ste neprešli brúsnym blokom
- klientka môže mať hormonálny problém
- pracuje v prostredí, kde veľmi namáha nechty
- stará lampa – nedostatočná polymerizácia
- nevhodné použitie tekutín
- na záver – nesprávne materiály alebo iné chyby v procese.
Ako sa tomu vyhnúť?
- treba zákazníčku upozorniť, nech si pred modeláciou nekrémuje ruky
- manikúra musí byť perfektná
- kutikula musí byť perfektne očistená od prachu
- prebrúsiť jemne nechtovú platničku brúsnym blokom, nie veľmi, aby sa nepoškodila, nechty dôkladne oprášiť
- určite použiť prípravné tekutiny, minimálne Nail Prep dehydratačný prostriedok na dokonalé odmastenie nechtovej platničky a Primer Acid Free – na dobré priľnutie gélu k prírodnému nechtu a podkladovú bázu, pokiaľ robíte s trojfázovými gélmi (ja osobne dávam pod všetko podkladový gél – jemne sa nanáša na platničku, v tenučkej vrstve sa „vmasíruje“do platničky)
- pri nánášaní či už base gélov, či už modelačných, či farebných – dávajte veľký pozor na to, aby ste sa nedotýkali kožičky
- pri samotnom modelovaní treba gél pekne naniesť na necht, nie ho tam len tak nabúchať, treba si kontrolovať necht, či nie sú hrboly, resp. jamy
- ak používate jeden materiál od jednej značky a robí sa to pri ňom, skúste inú značku – nemusí byť najdrahšia, len si treba vyskúšať viacero materiálov, lebo práve ten, ktorý používate nemusí byť kvalitný
- určite skontrolujte lampu, či nie je poškodená, či nie sú slabé žiarovky
Ak sa Vám nebude aj tak dariť a neustále sa to bude diať, je na Vašom uvážení, či nie je lepšie absolvovať kurz manikúry u skúsenej nechtárky, aby Vám dostatočne vysvetlila, aby Vás naučila, prípadne poradila, čo robíte nesprávne.
Vaša Anna